Hlavní menu

Užitečné

Rubriky magazínu

Hamilton – příběh „Tupaca 18. století“, který skoro nikdo na živo neviděl, ale všichni o něm mluví

5 minut

Muzikál Hamilton v únoru oslaví již čtvrté výročí od své premiéry. O té doby bez nadsázky dobyl jeviště New Yorku, Londýna, San Franciska i Portorika. Co se skrývá za úspěchem slavného díla Lina-Manuela Mirandy a proč je muzikál tak populární?

Za necelý rok od uvedení se na Hamiltona prodalo vstupenek za více než miliardu dolarů. Muzikál získal Pulitzerovu cenu za drama, 11 divadelních cen Tony a též prestižní hudební ocenění Grammy za nejlepší muzikálové album. Tvůrce Lin-Manuel Miranda se velikostí své slávy blíží rockovým a filmovým hvězdám. Dočkal se dokonce své fotografie na obálce Rolling Stone magazínu. Muzikálová prkna vzali herci útokem a rozbořili při tom dosavadní postuláty, které divadelní svět považoval za neměnné.

Tupac Shakur 18. století

Alexander Hamilton je muž, kterého si drtivá většina Američanů vybaví především jako „toho „chlápka z desetidolarové bankovky“. Příběh Hamiltona, imigranta z Karibiku, který působil coby vůbec první americký ministr financí v kabinetu prezidenta George Washingtona, vypráví broadwayský muzikál původním hudebním jazykem imigrantů a outsiderů – rapem.

Inspirací pro napsání muzikálu byla Mirandovi Hamiltonova biografie od Rona Chernowa. Autor muzikálu dostal nápad na konceptuální hip-hopové album točící se kolem jednoho z otců zakladatelů právě když si knihu četl na dovolené.

„Když jsem Ronovu knížku četl, narazil jsem v ní na část, podle které Hamilton napsal esej, díky níž přesvědčil obyvatele na svém ostrově, aby se mu složili na studia v USA. To byla asi nejvíc hip-hopová věc, jakou jsem kdy slyšel,“ vysvětlil Lin-Manuel Miranda v interview pro Harvardovu univerzitu.

„Při čtení knihy jsem si nepředstavoval otce zakladatele, ale spíše R&B umělce s morálním kreditem George Washingtona,“

V Hamiltonově životní pouti Miranda spatřil podobné znaky jako v životě svých oblíbených rapperů – nemanželský syn z nuzných poměrů, který se díky svému talentu a ambicím dokáže navzdory předsudkům prosadit. „Udělal totiž to, co dělají mí nejoblíbenější rappeři – psal o svém utrpení, o špatných podmínkách, ze kterých pochází. A o tom, že když jste dobří, tak se z nich navzdory obtížnému začátku dokážete dostat,“ vysvětlil Miranda, co ho ponouklo k napsání prvního textu.

„Ze svých poměrů se (Hamilton) prakticky vypsal a právě díky tomu se vypracoval, což bylo to, co mě na tom příběhu neskutečně zaujalo. Při čtení knihy jsem si nepředstavoval otce zakladatele, ale spíše R&B umělce s morálním kreditem George Washingtona,“ popsal Miranda svůj přístup k postavě Hamiltona.

Rozesmátí Obamovi

Poprvé širší veřejnost zaznamenala projekt Lina-Manuela Mirandy začátkem května 2009, kdy autor představil první skladbu z připravovaného alba hostům v Bílém domě, v čele s prezidentským párem Obamových. Skladba sklidila úspěch nejen v prezidentském sídle, ale její záznam se stal rovněž virální senzací na YouTube.

Spisovatel Ron Chernow, jehož kniha vznik superúspěšného muzikálu inspirovala, se osobně vypravil na první zkoušky připravovaného muzikálu – a byl podle svých slov „šokován“, že v rolích otců zakladatelů vystupují herci černošského a hispánského původu.

Miranda to vysvětluje tím, kam se americká společnost za tři století posunula. Personální složení souboru prý kopíruje vzhled současné společnosti USA. Podle autora je důležitější předání příběhu, než to, zda jsou herci (stejně jako jejich skutečné předlohy) bílí muži. „Nepotřebujeme pomoci s tím, abychom viděli, jak otcové vypadali,“ řekl osmatřicetiletý herec a skladatel.

Různý původ herců má pomoci vstřebání klasického příběhu amerických dějin a zasadit jej do kontextu dnešní doby. „Tím, že jsme obsadili hlavní role tak, jak vypadá naše společnost nyní, jsme pomohli zpřístupnit naši show a otevřít nové perspektivy. Už se nedíváme na nudnou hru, ve které vystupují lidé zobrazení na bankovkách,“ vysvětlil svérázně Miranda, který mezi své inspirační zdroje řadí například skladatele Jonathana Larssona, Stephena Sondheima nebo pro klasické muzikálové diváky překvapivá rapperská jména jako jsou Big Pun, Biggie Smalls a další.

„Tvůrci z oblasti hip-hopu mě obohatili především v oblasti vyprávění příběhu a svým důrazem na kvalitu textu,“ poznamenal herec, kterého jste mohli vidět v epizodních rolích seriálů Sopránovi nebo Dr. House.

„Už se nedíváme na nudnou hru, ve které vystupují lidé zobrazení na bankovkách,“

Úspěšné představení v Bílém domě přesvědčilo Mirandu v tom, že vykročil správným směrem. O necelých šest let později debutoval se svojí hrou na prknech The Public Theatre v New Yorku a o pár měsíců už se přesunul na hlavní scénu na Broadwayi. Okamžitě bylo beznadějně vyprodáno. Cena vstupenek se na černém trhu vyšplhala až na osm tisíc dolarů.

Pilíře úspěchu

Co dělá z Hamiltona tak úspěšné dílo? Především odvaha. Odvaha dělat věci jinak, pojetím počínaje a marketingem konče.

Tvůrci Hamiltona vystavěli na kvalitě provedení, nepomáhali si berličkou v podobě provařených hollywoodských jmen. Místo toho vsadili na etnicky různorodý a velmi talentovaný ansámbl „bezejmenných“, který však přijal přidělené role za své. A na výsledku je to velmi patrné. Mnoha hercům se na základě účinkování v broadwayské senzaci otevřely nové možnosti.

Nedílnou součástí úspěchu je oficiální album s muzikálovou muzikou The Hamilton Mixtape, které mezi posluchači okamžitě zarezonovalo. Na jeho podobě se podíleli Questlove a Black Thought z kapely The Roots. V americkém žebříčku se album vydrápalo na 12. příčku. Stalo se tak nejvýše umístěným muzikálovým albem od 60. let, kdy podobného úspěchu dosáhlo představení Hair (Vlasy). The Hamilton Mixtape jednu dobu dokonce vévodilo žebříčku hip-hopových alb časopisu Billboard.

Dalším faktorem úspěchu je přizpůsobení vyprávění dnešní době. Pozorný divák v textech objeví fragmenty skutečných Hamiltonových projevů, ale i odkazy na hip-hopové legendy jako Mobb Deep či Jay-Z. Odkazy na moderní popkulturu děj oživují a zpřístupňují širšímu publiku. Muzikál také vystihl ráz politicky korektní doby – obsazení muzikálu je prakticky celé složené z herců afrického nebo latinského původu. George Washington je černoch, Alexandera Hamiltona pak hraje sám autor, mimo jiné syn imigranta z Portorika.

Představení se velmi brzy po svém uvedení stalo mezi diváky velmi vyhledávaným. Kvůli enormně vysokému zájmu se však ceny lístků vyšplhaly na 1200 dolarů. Tím se Hamilton stal vůbec nejdražším muzikálem v historii Broadwaye. Platit horentní sumy však není jedinou možností, jak se do hlediště dostat. Zájemci mohou o lístky soutěžit ve vstupenkové loterii.