Hlavní menu

Užitečné

Rubriky magazínu

Půl století loutkového divadla: Když třikrát zacinká Zvoneček

4 minuty

Kdy jste naposledy slyšeli zvonit před představením ručně, na opravdový zvonec? Jedním z divadel, kde tato pradávná tradice jen tak nevymizí je Tradiční loutkové divadlo Zvoneček, které tuto sezónu slaví 50 let své existence.

Zvoní už půl století

Není náhoda, že Zvoneček slaví 50. narozeniny právě letos. Divadlo totiž založil loutkář a jeden z nejvýznamnějších sběratelů loutek u nás Jiří Vorel v roce 1969 jako reakci na okupaci sovětskými vojsky. Vznik divadla byl zároveň pro Jiřího Vorla přirozený krok, protože do té doby hrál loutková představení ve svém domě v Bráníku. A tak už v roce 1968 zakoupil loutky od potomka legendárního loutkáře Matějě Kopeckého a zanedlouho se zrodil i Zvoneček. Dnes se to může zdát zvláštní, ale první hry byly určeny pro dospělé diváky a opíraly se o texty starých mistrů z období národního obrození.

Loutky od Matěje Kopeckého

Loutkářství má na našem území dlouhou tradici a Zvoneček je bez pochyb jejím následovníkem. Však v tamější loutkárně donedávna odpočívaly ony loutky, které pamatují ještě Matějě Kopeckého.

„Máme několik drátových marionet z druhé poloviny 19. století od řezbářů Allesiho a Suchardy, to jsou naši největší pamětníci.”

„Ty úplně nejstarší “kousky” jsme před nedávnem vrátili zpět rodině Vorlových – jednalo se o hlavičky prince a Sněhurky, které měly být od Matěje Kopeckého,“ vysvětluje principálka divadla Denisa Kábrtová, „v současnosti máme několik drátových marionet z druhé poloviny 19. století od řezbářů Allesiho a Suchardy, to jsou naši největší pamětníci. I tyto loutky jsou nám dlouhodobě zapůjčeny od rodiny Vorlových.“

Ve většině pohádek hrají marionety, loutky ovládané pomocí tenkých provázků. Současná loutka Sněhurky z inscenace Sněhurka a sedm trpaslíků. Foto: Anna Hladká Vašicová

Není loutka jako loutka

Ve většině pohádek účinkují právě nejběžnější marionety. Jde o loutky, které vodiči ovládají seshora pomocí tenkých provázků ukotvených na vahadle. Není to ale jediný typ loutek, který je ve Zvonečku k vidění. „Naše divadlo hraje s drátovými i niťovými marionetami, maňásky a najde se u nás i pár spodových loutek, tzv. javajek. S těmi jsme hráli v inscenaci Kabaret.“ V tomto představení hrály i unikátní a vzácné varietní loutky, které byly ve Zvonečku ojediněle k vidění v rámci Čech i Evropy.

Pohádky i čarodějný rej

V současnosti divadlo zaměřuje svůj repertoár především na dětské publikum, ale tak, aby se ideálně bavili i rodiče. A protože udržet si dětského diváka je stejně těžké jako toho dospělého, pohádky se každý týden střídají, aby bylo stále na co koukat. A tak obsahuje repertoár divadla 25 českých i světových pohádek.

„Hrajeme pro děti od tří do deseti let, ale dobře se bavily i děti z páté třídy.”

„Hrajeme pro děti od tří do deseti let, ačkoli jsme byli sami překvapeni, že v při nedávném hraní pro školu se dobře bavily i děti z páté třídy,“ pokračuje ředitelka divadla Denisa Kábrtová. „Také se snažíme být funkční i v rámci místní komunity, zapojujeme se letos již popáté do akce Zažít město jinak a v loňském roce jsme se poprvé zúčastnili i Noci divadel,“ přibližuje další projekty.

„Na našem festivalu Novodvorský Zvoneček jsou k vidění i pohádky souborů Buchty a loutky, divadla Drak, divadla Toy machine a mnoha dalších.”

„Samostatnou kapitolou je pak festival Novodvorský Zvoneček, což je třídenní loutkářská slavnost, pořádaná vždy poslední listopadový víkend. K vidění tu jsou kromě našich pohádek i pohádky našich kolegů – Buchet a loutek, divadla Drak, divadla Toy machine a mnoha dalších,“ popisuje dále činnost loutkového divadla, „a na závěr sezóny pak děláme akci Čarodějný rej, kde naše diváky po představení čarodějky z pohádek provedou dobrodružnou cestou plnou nástrah.“

Loutky z nejnovější pohádky Smolíček pacholíček. Foto: Anna Hladká Vašicová

A pokud jste zrovna pohádkově naladěni, Tradiční loutkové divadlo Zvoneček sídlí na Praze 4, v prostorách Kulturního centra Novodvorská. V nejbližších termínech můžete navštívit reprízy pohádek Sněhurka a sedm trpaslíků, Hra o draku, Dlouhý, široký a bystrozraký, Hračky na cestách, Otesánka, nebo třeba maňáskové Tři prasátka.