Hlavní menu

Užitečné

Rubriky magazínu

Na divadlo do kina: Představení z Londýna

3 minuty

Kdo by nechtěl vidět na jevišti Iana McKellena nebo Benedicta Cumberbatche? Že bychom za nimi museli až do Londýna? Už dávno ne. Program National Theatre Live již deset let umožňuje vidět britské herecké hvězdy na divadle skrze filmové plátno.

Tento projekt si dává za cíl pečlivě vybírat kvalitní představení a ty skrze projekce zpřístupnit publiku po celém světě. Divák se tak může podívat na nejprestižnější britské divadelní scény z pohodlí kina. A to často v reálném čase tamějších představení. Většina inscenací se promítá v přímém přenosu. Některé později i ze záznamu. NT Live zprostředkovává hry nejen z produkce  London National Theatre, ale i z dalších vybraných londýnských divadel.

Největšími lákadly jsou kromě známých titulů pochopitelně i vynikající herci, které diváci často znají pouze z filmů či seriálů. A protože vidět své oblíbence tak říkajíc „na divadle“ je zcela jiný zážitek, jsou tyto projekce velmi oblíbené.

Král Ian Mckellen

Želízkem v ohni této sezóny přenosů je rozhodně Shakespearův Král Lear s hereckým velikánem Ianem McKellenem v ústřední roli. Jde o představení londýnské divadelní společnosti Chichester Festival Theatre, které mělo premiéru v červenci 2018 a i přes veliký zájem se hrálo pouze do listopadu téhož roku. Počet repríz byl totiž striktně omezen a tak lze nyní inscenaci shlédnout pouze ze záznamu. V Praze bude McKellenův  Lear k vidění v únoru.  Zajímavostí je, že McKellen už měl příležitost zahrát si krále Leara v minulosti. Jednu z největších shakespearovských postav totiž ztvárnil již v roce 2007 s Royal Shakespeare Company.

Monstrum Cumberbetch

Jedním z nejúspěšnějších představení v projektu NT Live vůbec je Hamlet z londýnského kulturního centra Barbican. Postavy Hamleta se v tomto případě ujmul britský filmový, televizní a divadelní herec Benedict Cumberbatch, kterého definitivně proslavil seriál o detektivu Sherlocku Holmesovi. Cumberbatch zároveň hraje i v dalším představení, tentokrát přímo z National Theatre a to ve strhujícím dramatu o Frankensteinovi. Spolu s hercem Johny Lee Millerem alternují hlavní postavy vědce Victora Frankensteina a umělého monstra, které vědec stvořil. Řežie se chopil Danny Boyle, který režíroval mimo jiné snímky Trainspotting či Slumdog Millionaire.

Klasika i současné drama

To však nejsou jediná představení pro tuto sezónu. Příležitost bude shlédnout i novou hru současného britského autora a režiséra Davida Hareho s názvem Nejdu do toho, komediální novinku Alana Benetta z nemocničního prostředí Aleluja! anebo napínavé drama Artura Millera Všichni moji synové. Představení promítaná v kině lze navštívit nejen v Praze, ale i v několika dalších městech po celé republice. V hlavním městě přenosy probíhají v kinech Aero, Bio OKO, Světozor a Dlabačov.

Projekce představení se netýkají pouze činohry. Pokud dáváte přednost opeře, určitě stojí za povšimnutí projekt Metropolitan Opera: Live in HD, v jehož rámci se vysílají představení prestižní Metroropolitní opery v New Yorku. A pozadu není ani taneční scéna – program Balet v kině přináší přenosy nejlepších představení Královského baletu v Londýně.